PBP Learning
Professional Business Partners
Successes
Links

Congratulations to the following people who have all pased exams with our trainers:

2020


QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
17th March
Bolton
TBA


QNUK Level 2 Award in Food Safety for Catering (RQF)
16th March
Eccles, Manchester
TBA

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
13th March
Boscastle, Cornwall
Angela Martelli

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
12th March
Brecon Beacons
Bryan Shekyls

QNUK Level 2 AWard for Personal Licence Holders (RQF)
9th March
Lake District
Stephen Read

QNUK Level 2 Award for Personal LIcence Holders (RQF)
24th February
Haworth, Yorkshire

Joshua Gibson, Shirley Everitt 

QNUK Level 3 Award in Food Safety Supervision in Catering (RQF)
21st February
Anglesey
Adam Owen, Ashley Williams, Christopher Speight, Erin Williams, Gareth Roberts, Richard Balshaw, Robert Williams, William Griffiths

QNUK Level 2 Award in Food Safety in Catering (RQF)
Urmson, Manchester
27th January

Ilias Dimeas, Glen Foden, Michelle Foden, Claire Foster, Evangelia Karamanea, Julie Karen

QNUK Level 3 Award in Food Safety Supervision for Catering (RQF)
Urmston, Manchester
27th January

Glen Foden

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)(RQF)
Stockport, Cheshire
23rd January
TBA

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)(RQF)
Middleton, Manchester
22nd January
Amber Coffey, Katie-May Coughlan, Craig Harris, Alan Hunt, Kate Hutcheson, Brian Jollands, Sarah O'Farrell, Rebecca Pendlebury, Rhys Townsend, Emma Walmsley, Olivia Woodward

2019
QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Bedford
16th December
Jeremy Young 

QNUK Level 2 Award in Food Safety for Catering (RQF)
Manchester, City Centre
4th December
Thomas Byers, Victoria Bickerton, Chijioke Oliver, Chikako Paden


BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (RQF)
Stockport, Cheshire
27th November

Julie Carrington, Charlotte Cottam, Ethan Darling, Thomas Dunsmore, Malcolm Fenwick, Ally Hardie, Paul Oakley, Mike Readey, James Shatwell, Christopher Thyer, Maxine Wilkinson, Joshua Woods

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Helvellyn, Cumbria
26th November

Fiona Hill

QNUK Level 2 Award in Food Safety in Catering (RQF)
Altrincham, Cheshire
21st November
Nityananda Pathak, Pankaj Sharma, Mohammad Naeem

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management) (ABCQ) (Cask & Keg) (RQF)
Clitheroe, Lancashire
12th November

Miguel Binetti, Toni Darcy, Holly Franklin, William Lund, Andrew Macbeth, Wayne Martin, Naomi Ryan, Marie Savage, Jennifer Schumann, Linda Snowden, Gareth Sproat, Justin Tutt, Raymond Woods, Gregory Wright 

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management) (ABCQ) (Cask & Keg) (RQF)
Newcastle
11th November
Harriet Aubrook, Wendy Donkin, Adam Eales, David Gardner, Joanne Grieve, Daniel Hawke, Phillipa Irving, Theresa Mouat, Steven Robson, Harry Smith, Mark Willcox, Nyoami Willcox, Elizabeth Wilson

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH) (RQF)
London, Central
1st November
Suzanne Taylor

BIIAB Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH) (RQF)
Manchester
29th October
Jamie Brooker, Amber Coffey, Joseph Flood, Andrew Howard, Anna Howcroft, Jack Hunt, Benjamin Jones, Rory Myers, Jack Thompson, Scott Williams, Emma Wilson

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH) (RQF)
Haworth, W. Yorkshire
18th October
Amy Holman, Yvette Mapley-Sims

QNUK Level 3 Award in Food Safety Supervision for Catering (RQF)
Manchester
17th October

Ada Dudaite, Amber Dinsdale, Colin Starkey, Connor Joyce, Hugh Smyth, Joanna Hay, Miles Martin, Philip Murray, Tony Rogerson, Tracy Hull

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management) (ABCQ) (Cask & Keg) (RQF)
16th October
Daniel Clare, Samantha Gibbs, Conor Goulding, Michael Hirst, Dawn Howard, Adam Inns, Paul Samson, Ben Stubbs

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH) (RQF)
Hellfield, Somerset
9th October
Nicholas Kitchen

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH) (RQF)
Eyam, Derbyshire
13th September

Catherine Barker

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management) (ABCQ) (Cask & Keg) (RQF)
Manchester
12th September
Rhiannon Corns, Amy Duffy, Andrew Howard, Kasey Lee, Jack Makin, Matthew Mansfield, Rebecca Nixon, Antonia Shepherd, Kallem Taylor, Joe Tiernan, Rachel Webber

BIIAB Level 2 Award in Beer& Cellar Quality (Cellar Management) (ABCQ) (Cask & Keg) (RQF)
Stockport, Cheshire
4th September 
Michele Dheere, Germaine Maguire, Paige Chesterman, Dajaun Williams, Alicia Moran, Thomas Lightbown, Matty Burridge, Natalie Higgins, Rachel Sugarman, Gareth Pugh

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH) (RQF)
Failsworth, Manchester
2nd September
Claudia Henderson 

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH) (RQF)
Preston, Lancashire
21st August
Victoria Bilsborrow, Jessica Weiss, Ellie Townsend, Michaela Bibby, Anthony Bibby


QNUK Level 3 Award in Food Safety Supervision for Catering (RQF)
Salford
16th August

Alan Warnock, Andrew Court, Frances Ridett, Margaret Pennington

BIIAB Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(RQF)
Middleton
15th August

Jacqueline Ashton, Hannah Bates, Stacey Chantler, Anthony Daniel, Eleanor French, Jake Fuller, Emily Glancy, Rebecca Pendlebury, Mario Pinnock, Kara Rodgers, Jordan Ruchat, Antonia Shepherd, Eleanor Wilson 

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Whitley Bay, Tyneside
12th August

Faye Johnstone

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg) (RQF)
Stockport, Cheshire
31st July
Connor Branigan, Grzegorz Cepowski, Emma Davies, Patrick Doherty, Andrea Doherty, Jordon Huyton, Catherine McVinnie, Andrew Topham, Lily Townend, Willem Westerhoff

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Bath, Somerset
22nd July
Carolina Aspillaga

QNUK Level 3 Award in Food Safety Supervision for Catering (RQF)
Alkrington, Manchester
18th July

Kate Hutcheson, David Paul, Andrew Howcroft, Scott Williams, Alex King, Ceri George, Peter Toft, Robert Eastham, Philip Dodd, Darren Schofield, Marting Langley 

QNUK Level 2 Award in Food Safety for Catering (RQF) 
Little Hulton, Salford
27th June
Jennifer Gritto, Anthony Gritto, Linda Walker, Jessica Lockett, Catherine Quinn, Omowumi Okeleke, Amy Hallsworth, Craig White, Paul Graham

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Liverpool, City Centre
26th June
Marta Horobin

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
L
ondon, KIng's Cross
24th June
Demetra Demetriades, Massimo Cioch

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)(RQF)
Chesterfield, Derbyshire
20th June

Victoria Baker, John Baker, Victoria Betesta, Phillip Deacon, Jill Dobb, John Oxley, Dale Radford, Daniel, Roberts, Emma Shepherd, Leanne Wagstaff

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)(RQF)
Stockport, Cheshire
19th June

Daniel Burns, Kelly Cheetham, Agatha Cooper, Amanda Finch, Elizabeth GacheJeremy Goudge, Tom Hodgin, Jack Howard, Kenneth Middleton, William Smyth, Alan Tetlow, Neil Walsh 

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Bicknor, Wye Valley
29th May
Erika Exelby

QNUK Level 2 Award in Food Safety in Catering (RQF)
Manchester, Didsbury
26th May
Taslim Bhuiyan, Nipu D'Cruz, Shahed Hossain, Shahin Miah, Shaon Abdullah, Tarek Ali

QNUK Level 2 Award in Food Safety for Catering (RQF)
Manchester, Urmston
24th May
Evgenia Giannou, Gentian Preza, Michail Giannos

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Liverpool
22nd May
Amit Kumar

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Manchester, City Centre
21st May
Paul Howlett

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Tynemouth, Tyne & Wear
20th May
Connor Duell

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Wigan, Lancashire
17th May
Amy Marsh, Gregory Wilkinson, Harry Foster, |Leon Rose, Ola Bengtsson

BIIAB Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Manchester
15th May
Scott Burke, Edward Carfrae, Stuart Diggle, Ada Dudaite, Anthony Lally, April Little, Callum Procter, Jade-Lee Savory, Callum Williams, Tina Williams

BIIAB Level 2 Award in Beer & Celar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Clitheroe, Lancashire
14th May
Danny Smith, Gary Barnes, Andrew Roberts, Nathan High, Nathan Lightowler, Steven McNamara, Angela Smith, Derek Hudson, Nigel Sagar, Hannah Nadim, Philip Glynn, Will Hart, Aaran Smart, Karen Duncan

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Haworth, North Yorkshire
11th May
Christopher Garsden

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Alkrington, Manchester
9th May
Riki Bennett, Claire Davies, Stuart Diggle, Joseph Flood, Matthew Gaunt, Lee Healy, Rory Myers, Alix New, Ashley Rees, Jordan Roberts

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)(RQF)
Stockport, Lancashire
8th May
Heather Perrin, Gemma Tanghe, Colin Valentine, Keir Benson, Marc Woods, Tina Burns, Thomas Plant, Liam Grundy, Natalie Barnes, Phil Jarvis, Aaran Jarvis

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Whitley Bay, Tyne & Wear
30th April
Ashleigh Hackworth, Dina Goodwill, Natalie Yilmaz, Nichola Miller, Shannon Cuffe-Jones, Whitney King

QNUK Level 3 Award in Food Safety Supervision for Catering (RQF)
Manchester, City Centre
26th April

Madalena Wieczorek, Nicholas Kinrade, Nikolaos Patsais

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
London, City
18th April
Andreas Georgiou

QNUK Level 3 Award in Food Safety Supervision for Catering (RQF)
Alkrington, Manchester
16th April

Alexander Hickson, Ashley Hulme, Carl Trickett, Dwaine Whittle, Franck Fillaudeau, James Napier-Andrews, Jordan Martin-Brickhill, Laura Kelter, Neil Smith, Riki Bennett, Thomas Evans

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Manchester
27th March
Chaitali, Modi, Gitesh Modi, Kayalvily Mahesvara, Mahesvara Thiyanantharaja Kurukkal, Vijayatharsani Elangaiventhan

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Cask & Keg)(RQF)
Cheshire
20th March
Christopher Aitken, Wendy Chubb, Suzanne Gelsthorpe, Wayne Houghton, Bianca Howe, Sharna Miller, Mark Miskelly, Julia Robinson, Mark Robinson, Adam Robinson, Benjamin Selby, Daniel Thistleton 

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH) (RQF)
Manchester
18th March
Ruth Pollard, Christopher Wadman

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH) (RQF)

Gateshead, T & W
7th March
Michelle McDonald

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF) (APLH)
Middleton, Manchester
5th March
Claire Wrigley

BIIAB Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF) (APLH)
Manchester
28th February
Jack Bracegirdle, Jamie Callow, Geraldine Connor, Lara Gartside, Rhianna McPartland, Naomi Parkes, Neil Smith, Jasmine Stevenson, Jill Sutherland, Malgorzata Wiaczek, Nicholas Williams, Anthony Wood

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (RQF) (Cellar Management) (ABCQ) (Cask & Keg)
Manchester
27th February
Ed Carfrae, Sean Cox, Anthony Daniel, Tracy Derbyshire, Sam Foster, Molly Hinchcliffe, Edward Howells, Jill Sutherland  

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF) (APLH)
Oldham, Lancashire
22nd February
Shelley Gorman, Diane Carr

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF) (APLH) 
Middleton, Manchester
13th February
Nicole Allen

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (RQF) (Cellar Management) (ABCQ) (Cask & Keg)
Stockport, Cheshire
6th February
George Marshall, Alex Riley, Phil Chadwick, Adam Kershaw, Julian Beirne, Nathan Mernock, Nicola Hickman, Kerry Rickett, Laiam Bridges, Bradley Bailey, Adam Cottle 

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF) (APLH)
Gateshead, T & W
24th January
Leah Forsyth, Malcolm Bell, Sam Florance, James Dobson 

2018
QNUK Level 2 Award in Food Safety for Catering (RQF)
Manchester
19th December
Peter Gorol, Audrey Lawson, Kaskito Ndembo

QNUK Level 2 Award in Food Safety for Catering (RQF)
Urmston
11th December
Haris Pantazis, Paula Atwell, Ypapanti Kalogritsa, Theologos Karaioanoglou, Nikolaos Papageorgioy, Frantzesca Papaioannou, Jennifer Atwell, Nikolaos Avramopoulos

QNUK Level 2 Award for Personal Lience Holders (RQF)
Warrington
10th December
Catherine Hamilton, Andrew Dearden, Daniel Carey, Tandy Palmes 

BIIAB Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
28th November
Scott Garrett, Lesley Watts, Paul Chambers, Andrew Pugh, Jamie Griffin, Jack Griffin, Robert Holland 


QNUK Level 2 Award in Food Safety for Catering (RQF)
Frodsham, Cheshire
26th November
Jean Traynor, Hilary Frood

QNUK Level 2 Award in Food Safety for Catering (RQF)
Frodsham, Cheshire
19th November
Ellie Shadwell, Carol Burton, Danielle Doyle, Amy Wynn, Joan Thomas, Abigail Graham, Vanessa Meek, Madeline Nelson, Paula Page, Amelia Nelson, Gwen Foster, Sarah Anne Ireland

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Salford, Lancashire
16th November
Paul Hassall

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Denton, Manchester
12th November
Natasha-Anne Hyde

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
Denton, Manchester
5th November
Barrington Smith, Samantha Louise Coppin

QNUK Level 2 Award in Preventing Violenc in the Workplace (RQF)
31st October
London, St. Pancras
Dorian Rathmanner, Oluremi Olubiyi, Nicolay Gordon, Tamer Hassan, Belinda Vargas Bonilla, Caroline Ngotho, Jake Cope, Lorena Acha, Christinel-Marian Alexe

QNUK Level 2 Award in Preventing VIolence in the Workplace (RQF)
30th October
London, St. Pancras
Pedro Ribeiro Fara, Michael Bwire, Rafael Lepe Ligero, Phillip Wingrove, Kayleigh Tynan, Demetra Demetriades, Peter Cant, Nadia Aoujdad, Karen Bomprezzi, Ali Shammat, Mtanios Jabbour, William Kusumadi, Greg Russell, Michal Kozyra, Michael Byrth, Desmond Byrth, William Brown, Jennifer Broto

QNUK Level 2 Award in Food Safety for Catering (RQF)
26th October
Irlam, Manchester
Ally Tandy, Ian Street, Michael Parsons, Rebecca Pike, Abigail Chambers, Robyn Jackson

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Middleton, Manchester
24th October
Kyle Bate, Ricardo Buenas, Daniel Hesketh, David Hutcheson, Robert Jones, Alex King, Scott Lavelle, ndrew McGilvray, Sarah Mcintosh, Jack Parkin, James Parry,Hugh Smyth

QNUK Level 2 Award in Preventing VIolence in the Workplace (RQF)
22nd October
Cardiff, City Centre
Huw Hannan, Rose Grounds, Mark Bearne, Vivien Nagy, Gabriell Fogarasi, Stacy Burke, Rafael Arenas Gonzalez, Jonathan Al-Qazzaz, Carly Tippett, Ian Wall, Laurence Blake, Brigitta Kovacs, Vincent Ziga

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
18th October
Middleton, Manchester
Mark Ashley, Scott Jordan, David Mewett, James Parry, Carl Roberts, Joe Tyrell 

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
17th October
Stockport, Cheshire
Nigel Arnold, Daniel Brown, Jon Hardy, Christopher Hunt, Boaz Lanner, Timothy Stronach 

QNUK Level 3 Award in Food Safety Supervison for Catering (RQF)
16th October
Middleton, Manchester
Caroline Terrington, Sean Downes, Mark Bryant, Olivia Sherrington, Charles Ward, Francis Stevens, Carol Cadwallader, Paul Buckley, Harrison Briggs

QNUK Level 2 Award in Preventing Violence in the Workplace (RQF)
15th October
Manchester, City Centre 
Robert Hopkinson, Glen Jamieson, Blazej Duniak, Thomas Jennings, Sean Rogers

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
13th September
Wilmslow, Cheshire
Sean Owens, James Langan, Ethan Darling

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(Cask & Keg)(ABCQ)
12th September
Stockport, Cheshire
Stephen Aspden, Elaine Aspden,  Andrew St.John Burden, Ebonny Gaskell, Lauren Hazlewood-Marland, Sam Hine, Khaleel Malik, Donna Millimono, Jordan Muldoon  

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
4th September
Manchester
Emilio Welsh

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
3rd September
Ch
eshire
Patrick O'Neill

QNUK Level 2 Award for Personal Licence Holders (RQF)
22nd August
Middleton 

Adam Whittaker

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
16th August
Middleton, Manchester
Susan Blunt


Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
9th August
Failsworth, Manchester
Muhammed Shabbir, Shahbaz Majeed, Muhammad Saghir

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
2nd August
Salford
Alan Lindsay

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
1st August
Stockport, Cheshire

Steven Brown, Richard Clarke, James Cook, Jacqui Griggs, Paul Johansen, Christine Jones, Lauren Taylor, Andrew Titterton, Susan Winckley 

Level 3 Award in Supervising Food Safety for Catering (L3ASFSfC)
31st July
Manchester, City Centre

Alex Wood, Andrew Lindsay, Louise Kinsella-Barnes, Richard Marr


Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH
28th July
Haworth, Yorkshire

Amanda Gascoigne, Susan Encell

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
25th July
Oldham
1-2-1 Coaching & Exam
Christine Cummins

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
19th July
Middleton, Manchester

Joshua Barclay, Nicole Barker, Ellen Broady, Lauren Chelu, Annie-Rose Hilditch, Nicholas Kettle, Scott Lavelle, Thomas Lord, Angela Lynch, Chelsey O'Connor, Joshua Pulman, Christopher Twigg, Emma Westray, Ashley Williams, Jessica Wilson


Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
10th July
Middleton, Manchester

Heather McGuinn, Catherine Thomas, Nicola Moore, Anthony Hall, Stephanie McEwan

Level 2 Award in Food safety for Catering (L2AFSfC)
9th July
Altrincham
1-2-1 Tuition & Exam
Jana Sharma Klutova

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
4th July
Middleton
Timothy Banks, Lesley Bolton, Jamie Callow, Kendal Davidson, Sophie Holbrook, Darren Lignum, CHristopher Murphy, Julie Roscoe, Austin Worral-Smith, Dawn Smith, Liam Smith, Caroline Terrington 

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
20th June
Stockport
Mark Brown, Edward Brown, Samantha Carter, Benjamin Edwards, Sharon Jellis, Kyle O'Callaghan, Michelle Ragozzino, Maisie Swann, Sonia Swarbrick, Hannah Wilson

Level 2 Award in Food Safety for Catering (L2AFSfC)
8th June
Altrincham
Pankaj Sharma, Mohammad Naeem, Nityananda Pathak

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
6th June
Manchester City Centre
David Cruise, Kai McGuire, Alan Hall


Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
5th June
Altrincham
1-2-1 Tuition & Exam

Steve Litherland

Level 2 Award in Food Safety for Catering (L2AFSfC)
2nd June
Salford

Alan Jones, Lyndsey Locke

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
18th May
Altrincham
1-2-1 Tuition & Exam
Amir Shokoohi


Level 2 Award for Personal LIcence Holders (APLH)
17th May
Alkrington
Sam Castle, Andrew Collins, Holly Daniels, Denise Fenwick, Daniel Hilton, Paul Jervis, Benjamin Moss, Jennifer Woolley, Michael Schofield-Heffernan

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
16th May
Stockport
Stuart Atkinson, Alex Baptist, Simon Bolger, James Bryson, Jake Daley, Sarah Hulse, Philip Joynes, Oliver James, David Rogers, Sam Stockton, Peter Webster 


Level 2 Award in Food Safety for Catering (L2AFSC)
10th May
Manchester

Fumilayo Hundeyin, Julie Smith, Elisabeth Godson, Carol Gilligan, Jayne Fitzgerald, Anne Bukin, Ann Hallows, Sharon Shimmans, Rochelle Gallagher, William Davidson, Susanna Davidson

Level 2 Award in Food Safety for Catering (L2AFSC)
30th April
Manchester, City Centre
Derrick Kimani, Louise Kinsella-Barnes, Nicholas Ware, Sara Sanchez, Richard Marr


Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
19th April
Stockport

Louise Clucas, Charlotte D'Cruz, Kathryn Mulhall, Giorgia Sconza, Scott Storey

Level 2 Award in Food safety for Catering (L2AFSC)
16th April
Anglesey

Marie Halfyard, Jordan Stokes, Geraint Evan, George Jones, Dafydd Wyn Roberts, James Kerry, Lauren Sykes, Joana Dos Santos, Davina Thomas, Kathryn Rossington, Bryn Roberts, Nia Thomas

Level 2 Award in Food Safety for Catering (L2AFSC)
9th April
Eccles
Sam Smedley, Jacqueline Perkins, Nathalie Kabongo Mbiya, Elizabeth Laleye, Bernadette Wlson, Fiona Canavan, Danielle Young, Stephanie Taylor, Rebecca Scholes, Dorothy Cawley, Roxanne Katrina Candland

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
1-2-1 Tuition & Exam
5th April
Middleton
Denise Lignum

Level 3 Award in Food Safety Supervision for Catering (L3FSSfC)
27th March
Alkrington
Steven Dinsdale, John Paul Handley, Anthony Wright, Sean Sutton, Timothy Taylor, Mark Wiggs, Michaela Clark, Jade-Lee Savory, Andrew Nelson, David Hutcheson, Adrian Spencer, Benjamin Moss, Joseph Lusher, Christopher Stretch

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
21st March
Stockport

Luke Birchall, Niall Burgess, Zoe Clarke, Maggie Gold, Kerry Hartley, Caroline Parton, John nRobinson, John Sargent, Michelle Smith, Belinda Taylor, Rebekah White, Sophie Whittingham


Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
9th March
Failsworth

Amanda Froggatt, Steven Froggatt, Samuel Taylor

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)
28th February
Alkrington

Kiri Anderson, Angela Bailey, Jeni Clare, Michaela Clark, Ross Hyslop, Robert Renforth, Dawn Slater, Steven Slater, Matthew Wood, Sam Woodhouse

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Tynemouth
21st February
Ian Black, Richard Atkinson, Fabrizio Panetta, Helen Wallace, Karl Topping, Michael Bell, Jacopo Bacciocchi, Ellen Dunn, Dean Walker 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Crewe, Cheshire
16th February
1-2-1 Tuition & Exam
Lee Chapman

Level 2 Award For Personal Licence Holders (APLH)
Akrington, Manchester
15th February

John Mossado, Bruno Santos, Jamie Thistleton, Allison Williams, Jani Clare, Liam Sith, Will Thompson, Matthew Wood, Kyle Robertson, Max Davies  

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Tarporley, Cheshire
12th February
Samantha Tickle, Helen Hennessey, Maciej Gedroyc-Styczen, Lee Simmonds, James Williams, Ryan Nolan, Peter Sutton, Nigel Chambers, Chrissie Cherry

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Stockport, Cheshire
7th February
Laura Hoult, James Hoult, Danielle Hunt, Anne Parkes, Jo Vidler, Gill Yates

Level 2 Award for Personal Licence Holders (L2APLH)
Oldham, Lancashire
5th February

Paul Nickerson, Tracey Lee Chetram, Patrick Chetram, Bryony Bolton, Joseph Taylor

Level 2 Award for Personal Licence Holders (L2APLH)
Cleckheaton, S. Yorkshire
29th January

Sean Dent, Samantha Crowther

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2AFSC)
Stretton, Cheshire
23rd January

Michael Stokes, Paul Cank, David Fox

Level 2 Award for Personal Licence Holders (L2APLH)
Bolton, Lancashire
22nd January

1-2-1 Tuition & Exam
Megan Eelbeck-Lines

Level 2 Award in Food safety in Catering (L2AFSC)
Rochdale, Lancashire
15th January

Pamela Bradley, Bethany Braund


2017
Level 2 Award in Food Safety for Catering (L2AFSC)
Manchester
18th December

Iara Silva, Alex Wood, Andrew Lindsay

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(Cask & Keg)(ABCQ)
Stockport
29th November

David Brown, Louise Congrieve, Daniel Austin, Simon Hayward, Rebecca Mason, Jo Moffat, Joanna Protheroe, Shelbie Wells, Josh Smith, Becky Appleton, Matthew James, David Brown


Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Urmston, Manchester
20th November

Samantha Fallon, Sadie Brame, Caroline Burton, Jennifer Mould, Konstantinos Theofanopoulos, Zoe Hilton

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Urmston, Manchester
20th November

Jennifer Mould, Brendan Adderley

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Crumpsall, Manchester
19th November

Bilal Rashid 

Level 3 Award in Food Safety Supervison for Catering (L3FSSC)
Sale, Cheshire
16th November

Steven Carey, Liam Wilson, Emma Halliwell

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Lymm, Cheshire
11th November
Mark Charles, Christopher Holden

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Salford
1-2-1 Tuition & Exam
8th November
Vincent Morrissey


Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Stockport
25th October
Laura Blain, Anthony Christie, NIcholas Floyd, Peter Grimes, Lesley Lang, Eddie McGauley, Steven Muir, Rebecca Rogers, Jacob Rothwell, Victoria Shaw, Iain Thackray 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Middleton, Manchester
19th October
Mark Bell, Kareena Brindle, Pia Burrow, Sandra Garlick, Nina Gizzi, Ryan Hopkins, Conor Keys, Magdalena Lis, Jack Mooney, Abbey Pemberton, Benjamin Riley, Steven Thomas, Sarah Westhorpe, Derry Williams

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Middleton, Manchester
18th October
Kareena Brindle, Lilliam Davies, Nina Gizzi, Kirsty Glaister, Daniel Hilton, Alison Horsfall, Steven Hutchinson, Daniel Morris, George Noon, Gemma Sharratt, Sarah Westhorpe, Andrea Whiteley, Derry Williams

Level 2 Award in Food Safety for Catering (L2AFSC)
Tarporley, Cheshire
16th October
Joe Cox, Bryn Roberts, Lee Simmonds, James Williams, Samantha Tickle, Caitlyn Curbishley, Laura Fazal, Rebeccah Cleverley, Tracey Stokes, Antonia Kehoe, Chrissi Cherry 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Alkrington, Manchester
1-2-1 Tuition & Exam
9th October
Alan Williams

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Bolton, Lancashire
1-2-1 Tuition & Exam
7th October
Liam Ritchie

Level 3 Award in Food Safety Supervision for Catering (L3AFSSC)
Manchester
26th September
Simon Flavell, Callum Fishwick, David Moran, Rob Nuttall, Alison Horsfall, Adam Blades, Thomas Owen, David Dawson, Damiel Morris, Ryan Birchall, Andrea Whiteley, Kyle Bate

Level 2 Award in Food Safety for Catering (L2AFSC)
Manchester, City Centre
12th September
Mishell Roberts, Nicholas Kinrade, Nikolaos Patsais, Kane Brown, Margarita Theodorou

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Manchester, City Centre
31st August

Janice Rogers, Nichlas Kinrade, Nikolaos Patsais

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Manchester
2nd August

Muhammad Sarfraz, Muhammad Abid

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Bradford
1-2-1 Tuition & Exam
27th July
Dr. Daniel Gent

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Swinton, Manchester
1-2-1 Tuition & Exam
24th July
Carla Young

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Middleton, Manchester
20th July
Tony Cahill, Arran George, Samuel Lewis-Elliott, Pasquale Matarrelli, Jane Mitchell, Hannah Woodcock

Level 2 Award for Prsonal Licence Holders (APLH)
Bolton, Lancashire
19th July
Dominique Kay, John Monaghan

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Salford
10th July
Lisa Mok, Ramalingam Evangolan

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Stockport
5th July
Mark Bell, Adam Blades, Abbie Bowler, Arran George, Dean Kelter, Conor Keys, Jayde McDonald, Abbey Pemberton, Carl Tidy, David Unsworth, Allison Williams

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
1-2-1 Tuition & Exam
Oldham
1st July
Linda Jackson


Level 2 Award in Preventing Violence in the Workplace (L2PVW)
London
28th June
Rachael Lowe, Rytis Kumpelis, Arnas Dobilas, Damiel Martins, Abdul Rafay Shahid, Phillip Wingrove, Dorian Rathmanner

Level 2 Award in Preventing Violence in the Workplace (L2PVW)
London
27th June
Peter Cant, John Sproule, Jennifer Stebbing, Mick Howard, Edson Davalos, Philip Withers, Yasmin Kosegbe, Thomas Barnes, Caroline Ngotho, Tamer Hassan, Jonatan Castro, Belinda Vargas Bonilla, Jacob van Lynden, Mtanios Jabbour, Oluremi Olubiyi, Jonatan Amanrich, Oliver Russell, Anna Lodge

Level 2 Award in Preventing Violence in the Workplace (L2PVW)
Manchester
22nd June
Bernard Reuben, Victor Secco, Blazej Duniak, Thomas Jennings, Teresa Higgins, Andy Rimmer, Kevin Gelder, Adam Trent, Thomas Cowin, Stephen Humphries, Edmund Clee

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Stockport
21st June
Rachael Birch, Emma Burcham, Andrew Difiori, Oliver Goldring, Nathan Longegden, Steven Lowther

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Royton
20th June
Bradley Hough, Jessica Brady, Vikki Caira

Level 2 Award in Preventing Violence in the Workplace (L2PVW)
Cardiff
12th June
Jayne Watkins, Elliot Smith, Lewes Cooper, Matthew West, Georgi Hristev, Jason Fowler, Robert Wenzel, Elizabeth Durkin

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
1-2-1 Tuition & Exam
Bolton
6th June
Callum Van Dieman

Level 2 Award for Personal Licence Holders (L2APLH)
Middleton
25th May
Adam Blades, Benjamin Clay, Emma Brown, Melissa Turner, Robert Sopel, Samuel Heathcote, Stefan Los, Thomas Sheridan

Level 2 Award for Personal Licence Holders (L2APLH)
Droylesden
24th May
Sabba Tariq Mahmood, Abdul Jabbar

Level 2 Award in Food Safety for Catering (L2AFSC)
Oldham
15th May
Syed Rozob Ali, Jamal Hussain, Reezan Ali, Mohammed Kamal Hussain

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Stockport
10th May
Dave Brett, Katy Glover, Sean Hale, Guy Hepworth, Robert Nash, Anthony Pye, Daniel Staveley, Philip Unsworth, Andrew Unsworth, Michelle Wilkinson, Stephen Wroe

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Eccles, Manchester
27th April
Samantha Bellamy, Lisa Bonnell, Nicola O'Neill, Natalia Kalinowska, Julie Swift

Level 3 Award in Food Safety for Supervisors (L3FSC)
Warrington
26th April
George Rudd (Merit)

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Warrington
26th April
Charlotte Bagan, Clare Bennett, Angela Blake, Timothy Blewer, Stephen Bradford, Zoe Butler, Rebecca Clare, Molly Daniels, Jonathan Dixon, Matthew Farrow, Siobhan Gray, Helen Hennessey, John Horton, Dom Joliffe, Isabelle Jones, Helmuts Kraucs, Emily Mahon, Mark Mason, Nicola Rhodes, Ryan Russell, Helen Snape

Level 3 Award in Food safety for Supervisors L3FSC
Middleton, Manchester,
16&23&30th March
Daniela Vitorino, Adam Bloom (Merit), Michael Bowyer (Merit), Hayley Burgess, Julie Daly (Merit), Antony Harden (Merit), Hollie Jackson (Merit), Claire McCarthy, Anna Paszkowska, Alexander Steel

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

Dukinfield, Manchester
30th March
Mario Arkhanis, Umer Khurshid

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Stockport
29th March
Jake Boughton, Luke Charles, Katie Flanagan, Kristina Garner, Maria Grace, Nick Ingham, Rupert Lynch, Laura Oros, Andrew O'SheaTom Quinn, Ford Wilding

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Royton, Oldham
1st March
Jessica Brame, Susan Bunner, Bradley Nutter

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Chadderton, Oldham
1-2-1 Tuition & Exam
23rd February
Angela Bailey

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Tarporley, Cheshire
17th February
Daniel Ball, Haydon Browne, Yvonne Charlesworth, Karen Griffith, Marie Halfyard, Daniel Pritchard, Jason Rossington

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Middleton
16th February
TBA

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Alkrington
15th February
TBA

Level 2 Award in Food Safetyin Catering (L2FSC)
Congleton, Cheshire
2nd February
Rhiannon Fletcher-Towler, Emily Gibson-Smith, Thomas Heaton, Danielle Keeling-Jones, Jaimee Page

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Oldham, Lancashire
1-2-1 Tuition & Exam
30th January
Peter Smith

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Edensfield
23rd January
Christopher Monkhouse, Laura Taylor

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Macclesfield
19th January
Matt Till, Jordan Wilson , Michael Dowse

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Anglesey
18th January
Charlotte Amson, Leanne Bates, Yvonne Charlesworth, Shaun Daley, Charlotte Essig, Kami Hughes, James Kerry, Mariola Stachowicz, Graham Worsley

Level 2 Award in Food Safety In Catering (L2FSC)
Manchester
10th January
Victoria Bickerton, Alexander Baker, Julie Cleary, Ramalingam Elangovan, Haiden McHale, Lai Har Mok, Luoise North, Chijioke Oliver, Chikako Paden, Georgia Roder, Margarita Theodorou

Level 2 Award for Personal Licence Holders
4th January
Cleckheaton
Mel Shingleton, Andrew Shingleton

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH) 
Edenfield
1-2-1 Coaching & Exam
3rd January
Matthew Gregory


2016
Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

Wilmslow
13th December
Emily Gibson-Smith, Jaimee Page

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Royton
12th December
Hannah Cocker, Shelley Gorman, Wayne Hartley, Michelle Kershaw, Mark Kilgannon, Eric Nugent

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Oldham
1-2-1 Coaching & Exam
5th December

Mohammad Rahman

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Stockport
23rd November
Laura Bond, Aimee Gilder, Steve McDonald, Jack Mitchell, Sharon Porter, Thomas Pritchard, Jack Sampson, Lisa Smith, Toni Strowger

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Oldham
21st November
Piotr Binkiewicz, Mohammad Khashem, Saha Saha Subrata

Level 3 Award in Food Safety in Catering (L3FSC)
Middleton
17th November
Frankie Teixeira (Merit), Richard Allan (Merit), Giles Bollard (Merit), Simon Derbyshire (Merit), Daniel Schofield (Merit), Garry Schofield (Merit), Glyn Williams (Merit), Pamela Brooks, Daniel Brownlee, Quintin Cramond, Adam Jackson 

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(Cask & Keg)(ABCQ)
Stockport, Cheshire
16th November
Sarah Baguley, Philip Brierley, Sam Brooks, Toni Cooper, Frank Greaves, Matthew Harper, Carl Holt, Joss Swindells, Kelly Tosh

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Droylesden
14th November
Muhammad Asif, Tariq Mahmood

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Oldham
1-2-1 Coaching & Exam
9th November
Hamid Ali

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Anglesey
7th November
Sian Barry, Richard Cook, Jennie Fife, Emily Gibson, Karen Griffith, Karen Jones, Ryan Jones, Aled Mayall, Nicole Molyneux, Lynn Newcombe, Adrienne Owen, Elanor Povey, Daniel Pritchard, Helen Roberts, Daniel Rossington, Jason Rossington, Lara Sillence, Maciej Styczen, James Williams

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Oldham
5th November
Abul Kashim, Mazd Uddin Kazi, Mohammed Khaled, Habibur Rahman, Mohammed Roshid, Ali Tarab, Gias Uddin

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Whaley Bridge
1-2-1 Coaching & Exam
4th November
Michael Wilde

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Goostrey, Cheshire
2nd November
Nige Chambers, Christopher Dolphin, Matthew Hill, Will Jupp, Geraint Roberts, Peter Sutton, Gavin Wright

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Liverpool
31st October

Tomasz Adamczyk, Przemyslaw Baraniecki,Piotr Binkiewicz, Krzysztof Chmielarski , Tomasz Drogosz, 

 

Mateusz Golebiewski, Grzegorz Januszczak, Juraj Klempar, Wojciech Kociuba , Marek Krzyzanowski , Artur K Matusiak, 

 

Jacek Mielniczak, Kamila Plawska-Lejk, Pawel Podolak, Rafal Rzepka


Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Blackburn
27th October
Imtiaz Deshmukh

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Denton, Manchester
21st October
Darren Lewis, Michael Lewis

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Middleton
20th October
John McMahon, Nerissa Lloyd, Paul Taylor, Carrie Wilson, Daniel Shepherd, Jayde McDonald, Yvonne Wild, Amanda Grazier, Duane Grazier, Diane Crummett

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Middleton
19th October
Ada Dudaite, Sandra Garlick, Matt Pearce, Kieron Holt, Sarah Hastie. Amanda Grazier, Dione Evans, Mark Ashley

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Manchester
19th October
1-2-1 Tuition and Exam
Janine Newton

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Manchester
8th October
1-2-1 Tuition and Exam
Anil Aggarwal

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Oldham
8th October
1-2-1 Tuition and Exam
Kay Stanhope

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Oldham
20th September
Shah Hassan, Talib Ali

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Oldham
20th September
Shah Hassan, Abdul Korim

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Bolton
16th September
Gerrard Hesford, Simon Packwood, Matthew Teehan

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality(Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Stockport
14th September
Jason Lewis, Charles Hughes, Anjie Riggs, Tim Riggs, Amy Cresswell, Russell Degnan, Caleb Wright, Rob Kirton, Laura Salisbury, Katie Salisbury

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
1-2-1 Coaching & Exam
Oldham
5th September
Daniel Illing

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Cleckheaton
19th August
Sarah Hudson, Alan Warriner

Level 3 Award in Food Safety in Catering (L3FSC)
Manchester
4th August
Ermal Alijaj, James Daly, Audrey Lawson, Magdalena Wieczorek

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Bolton
21st July
Kyle Young, Janet Martin

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Robinson's Brewery
Stockport, Cheshire
14th July
Neil Atkins, Stephen Deakin, Daniel English, Laura Fiddes, James Johnson, Guy Potter 

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Robinson's Brewery
Stockport, Cheshire
13th July
Karla Barbout, Ollie Dale, David Fraser, Daniel Hill, Michelle Johnson, Craig Lewis, Jose Martinez Sanchez, Lauren Spolding, Matthew Trewick, Matt Tweedy, Josephine Waude

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Black Sheep Brewery
Masham, North Yorkshire
28th June
Dylan Bedford, Joanne Denton, Heidi Hawdon, Sharon Jackson, Mark Kitwood, Eve Kitwood, Niall Owen, James Wright

Level 3 Award in Supervising Food Safety in Catering (L3FSC)
Middleton, Manchester
23rd June
Merle Clulow (Merit), Jamie Connolly (Merit), Russell Hayes (Merit), Mark Kelly (Merit), Jacob Parkes (Merit), Martin Terrington (Merit), Richard Howard, Shane Macintosh

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Middleton, Manchester
26th May
Lyndsey Gilmour, Michael Harling, Christopher Hoyle, Stephen Kershaw, Victoria Kitchen, Sheila Thomas, Andrea Whiteley, Mark Whiteley, Eric Wilde

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Oldham, Lancashire
20th May
Julie Forrester, Jamie Lee Howard, Taylor Le Breton, Gemma McDaid, Margaret Money

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
18th May
Stockport, Cheshire
Michael Connolly, Richard Curry, Alan Dobson, Karen Eastwood, Alan Gent, Sean Graham, Michael Northwood, Nicholas Porter, Jamie Smith, Antony Stone, Ian Underwood

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Accrington, Lancashire
16th May
Adeel Hussain, Raheen Amin

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Stockport, Cheshire
11th May
Ryan Janukowicz, Bradley Jones, Stephen Marrow, Stuart Rice, Thomas Ryan, Carol Smith, Gemma Talbot, Luke Tanker

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Swinton, Manchester
9th May
Janette Ball, Beth Blay, Zoe Brown, Michelle Oldbury, Edwin Outteridge, Anne Pinkney, Lee Thompson, Stephanie Williams

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Swinton, Manchester
29th April
Nora Martin, Anita Johnstone

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Swinton, Manchester
18th April
1-2-1 Coaching & Exam
John Rutter

Level 2 Award in Food Safety in Catering
Salford, Manchester
17th April
1-2-1 Coahing & Exam
Alison Smethurst

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Middleton, Manchester
8th April
Lucy McConnell, Katie Jordon

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
1-2-1 Coaching & Exam
Oldham, Lancashire
6th April
Foysal Chowdhury

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Manchester, City Centre
1st April
Ermal Alijay, Konstantinos Christodoulou, James Daly, Kirsty Fitzsimmons, Louise Morgan, Kaskito Ndembo, Matthew Nixey, Kate Pioterczak, Amrit Prihar, Zacharias Seraintarian, Samiu Taiwo

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Stockport
16th March
Tony Caygill, Ken Chimbunde, Rebecca Fitzpatrick, Andrew Flynn, Stuart Noble, Matthew Saich, Benjamin Sowrey, Phillip Speakman, Charles Whipp

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Denton, Manchester
10th March
Natalie Baines, Stephen Cole, Lorraine Powell

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
Stockport, Cheshire
9th March
Natalie Briggs, PhillippaFrancis, Linda Gray, Michael Manly, Ann Martin, Richard Paxton, Neil Powell, James Wellings

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Eccles, Manchester
7th March
Elnora Barker, Gordon Carter, Joanne, Carter, Linda Elliott, Ann Faulkner, Graham Faulkner, Leanne Gleave, Lisa Hanlon, Katie Houghton, Colleen Hudson, Salsabeel Khan, Sophie Lockett, Maria Oldham, Christine Scott

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Astbury, Cheshire
3rd March
1-2-1 Coaching & Exam
Carmel Wrench

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Didsbury, Manchester
12th February
1-2-1 Coaching & Exam
Anthony Antoniou

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Cask & Keg)
Middleton
10th February
Michael Bennett, Ewan Beveridge, Lewis Brown, Phillip Buckingham, Phil Dodd, Jo Ferguson, Giorgio Murru, Sophie Page, Oliver Parsonage, Julie Roscoe, Lottie Rossington, Ashley Williams, James Yeadon 

Level 2 Award for Personal LIcence Holders (APLH)
Stalybridge
8th February
1-2-1 Coaching & Exam
Clare Anderson

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Middleton
5th February
Sarah Raistrick, Laura Shingler

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
New Mills
26th January
Jilah Bakhshayesh, Samantha Kimber

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Ashton-Under-Lyne
22nd January
1-2-1 Coaching & Exam
Katie Moorby

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Adlington
20th January
1-2-1 Coaching & Exam
Robert Westmancoat

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Cask & Keg)
Salford
14th January
Olivia Allan, Chantelle Bradbury, Holly Briers, Valentine Fourreau, Steven Kleinhorn, Arran Lomax, Peter Minaeian, Amy Mutch, Jaymi Quilty, Tina Roberts, Christopher Tinning 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Failsworth
11th January
1-2-1 Coaching & Exam
 Katy Blackshaw


2015
Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Middleton
26th November
Laura Allen, Kathleen Burns, Jodie Hill, Sara Kinas, Matthew Mullins, Adam Sharp, David Wild

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Dukinfield
20th November
Luke Roberts, Paula Roberts

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Cask & Keg)
Stockport
18th November
Katie Anderson, Colin Bedford, Mark Callaghan, Aimee Creswick, Martin Fields, Robert Heaton, Ian Wafer, Joy Wolfenden 

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
Oldham
16th November
Kyle Clayton, Abdul Korim, Ansar Miah, Atik Sheikh 

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Cask & Keg)
Burton-on-Trent
11th November
Thomas Ainsley, Mark Anderson, Lara Anderson, Robert Daniels, Simon Densham, Catherine Fine, Haydn Graham, Callum Graham, Magdalena Niegowska, Michael Pickersgill

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Cask & Keg)
Stockport
4th November
David Bridge, Martin Elliott, Paul Harrison, Luke Haslam, Sebastian Herrick, Sarah Louise Jackson, Thomas Murton, Joshua Park, Dayna Whitehead 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Marple
2nd November
Tom Winterbottom, Simon Handley

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)
Middleton - JW Lees Brewery
28th October
Ryan Bendle, Lesley Bolton, Gillian Faulkner, Kenneth Jones, Kerrie Lewis, Thomas Lloyd, Islwyn Owen, Fern Prescott, Thomas Sheridan, Steve Sherrat, Stephen Simms, Marcin Zapalowski

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Middleton
1-2-1 Coaching & Exam
28th October
Patricia Eaves

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Salford
21st October
Kenneth Jones, Alison Smethurst

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Bolton
1-2-1 Coaching & Exam
15th October
Marco Guido

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Manchester
13th October
Adelaide Bogros, Harriet Coombe, Patrick Davies, Eugene Dillon-Hooper, Ashlea Dodds, Maxine Galoul, Molly Smyth

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
Stockport
1-2-1 Coaching & Exam
2nd October
Joanne Flint

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Cask & Keg)(Stockport)
(Robinson's Brewery)
30th September
Dexter Cook, Deborah Davies-Taylor, Robert Ellis, Mary Ellis, Angela Fiddler, Andrew Gardner, Ashleigh Grice, Dan Hickman, Emily Kelly, Hannah Oliver 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Middleton)
(JW Lees Brewery)
24th September
Holly Brent, Ada Duadaite, Catherine Duffy, Danielle Jones, Carla Manley, Aoife McGuigan, Sophie Murray, Francis Murtagh, Nicola Payne, Jessica Singleton, Peter Wadsworth, David Ward

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)(Oldham)
21st September
Aklus Ali, Muminul Haque, Amir Uddin

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Oldham)
21st September
Iqbal Alam, Marion Ferns

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Salford)
(Hydes Brewery)
1-2-1 Coaching & Exam
18th September
Paul Jefferies

Level 2 Award in Food Allergen Awareness (L2FAA)(Manchester)
17th September
Kirsty Fitzsimmons, Sara Sanchez, Alessandra Poti, Samiu Taiwo, Danielle Thomas, Lucy Woods, Jose Sanchez 

Level 3 Award in Food Safety in Catering (L3FSC)(Intermediate Food Hygiene)(Middleton)
16th September
MERIT - Daniel Bowen, Lee Durward, Daniel Gillibrand, Neil Jones, Jon Keyworth, Angela Lockhart, Matthew Makin, Olivia Sherrington, Alexander Thwaite

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
11th September
Kelly Dodd, Anthony Whyatt, Sean Jackson 

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Cask & Keg)(Hydes Brewery, Salford)
10th September
Sarah Clifford, Leonie Craig, Michael Dowse, Michael Fothergill, Jessica McDermott, Charlotte Mills, Andrew Seed, Ryan Wrigley

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Oldham)
3rd September
Sebastiano La Manna, Fatos Mane, Maurizio Alagna

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Cleckheaton)
27th August
Connor Bentley, Andrew Gascoigne

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Bolton)
1-2-1 Coaching & Exam
(Dunscar Bridge Brewery)
27th August
Emily Beardmore

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)(Oldham)
24th August
Mohammed Ali, Khalid Ahmed, Zakaria Shahin, Azizur Chowdhury

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Oldham)
1-2-1 Coaching & Exam
24th August
Abdul Hoque

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
1-2-1 Coaching & Exam
10th August
Rebecca Butterworth

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)(Altrincham)
1-2-1 Coaching & Exam
6th August
Rakesh Chander

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Cask & Keg)(Stockport)
5th August
Gareth Axon, Samantha Dunn, Hannah Evans, Charlotte Green, Angela Grogan, Paul Jervis, Davd Morris, Julie Robinson, Becki Robinson 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Fleetwood, Lancashire)
30th July
Mark Hargreaves, Karen Stewart, Amy-Leigh Wilson

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Oldham, Lancashire)
27th July
Mohammed Hoque, Shohidul Islam, Shukur Miah, Mohammed Rahman

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)(Oldham, Lancashire)
27th July
Ali Abdul

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Altrincham, Cheshire)
1-2-1 Coaching & Exam
23rd July
Nityananda Pathak

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Cask & Keg)(Stockport, Cheshire)
22nd July
Mark Bates, Thomas Beard, Victoria Freeman, Martin Grady, Kevin Harmer, Celia Heaton, Aidan James, Paul Moynihan, Shane Rhodes, Karl Swarbrick

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Oldham, Lancashire)
1-2-1 Coaching & Exam
21st July
Gareth Chambers

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Stockport, Cheshire)
1-2-1 Coaching and Exam
16th July
Russell Hoyte

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)(Tarporley, Cheshire)
13th July
Robert Cheadle, Richard Cook, Florin-Simion Demeter, Oana Demeter, Alice Hill, Darren Jones, Robert Jones, Bernadeta Kinga, Lynn Newcombe, Marco Pereira, Elanor Povey

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
9th July
Danielle Attwater, Ryan Bendle, Lee Bryant, Mark Duff, Ryan Foley, Simon Fryer, Thomas Lloyd, Lewis Pilkington, Fern Prescott, Brodie Savage, Christian Walters, Robert Williams, Anthony Williams, James Yeadon 

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Cask & Keg)(Manchester)
8th July
Danielle Attwater, Thomas Bentham, Holly Brent, Tom Crossley, David Fox, Daniel Griffin, Jade Higson, Anne-Marie Miller, Brodie Savage, David Ward, Sam Wearden

Level 2 Award in Food Alergen Awareness (L2FAA)(Manchester)
6th July
Ermal Alijaj, Jordan Bateman, Rupert Browne, Helio Capela, Joanne Dooley, Paul Halsall, Patryk Kalczynski, Eamonn Lam, Audrey Lawson, Amrit Prihar, Janice Rogers, Christopher Thompson, Joanne Timperley, Elzbieta Was, Gemma Wilson

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cask & Keg)(ABCQ)(Salford, Lancashire)
2nd July
Layla Cave, Jenna Gale, Tracey Herstell, Henry Passmore, Sophia Power, Gail Russell, Liam Tulloch

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Bolton, Lancashire)
1st July
Kevan Nightingale

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
24th June
Thomas Bentham, James Bennett, Lesley Ann Bolton, David Burns, Janet Clancy, Christopher Danson, Kendal Davidson, Daniel Griffin, Emmett Hunt, Ben Jackson, AnneMarie Miller, Ian Wearden 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Salford, Lancashire)23rd June
1-2-1 Coaching & Exam
Manuel Estevao

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Stockport, Cheshire)
22nd June
Anthony Finch, Jenna Gale, Matthew Gilchrist, Carl Larsen, Jessica McDermott, NIcola O'Driscoll, Lucy Webb

Level 3 Award in Food Safety for Supervisors (FSC)(Intermediate Food Hygiene)(Manchester)
15th June
Janice Rogers, Emma Richardson

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Knutsford, Cheshire)
13th June
Kieran Garrihy, Rachael Greenfield, Robert Hamilton, Evelina Labanaviciute

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cask & Keg)(ABCQ)(Stockport, Cheshire)
10th June
Melanie Ashley, Jake Bartleet-Perry, Leanne German, Lisa Hyde, Clare Somerton 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Ashton-Under-Lyne, Lancashire)
8th June
Francesca O'Neill, Tracy Tevlin

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
5th June(Tarporley, Cheshire)
Matthew Parker, Silviu Bompa

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Holmes Chapel, Cheshire) - 1-2-1 Coaching and Exam
3rd June
John Whelan

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Stockport, Cheshire)
11th May
Stephen McDermott, Claire Lomas

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Salford, Lancashire)
7th May
Abdul Wadud, Pabel Islam, Mahbubur Chowdhury

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Newcastle, Tyne & Wear)
6th May
Andrew Williams, Shona Williams, Clare Bayliss

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Salford, Lancashire)
29th April
Jay Steinberg, Tracy Boyes

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Newcastle, Tyne & Wear)
25th April
Jeffrey Martin, Louise Partington, Jonathan Stapley

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Salford, Lancashire)
25th March
Andrew Beswick, Andrew Caswell, Jacob Duncan, Michelle Hagan, Alistair Lambert, Peter Minister, Jake Polhill, James Ramsden, Rachael Ratcliffe, Josh Roberts, Jessica Wighton

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Stockport, Cheshire)
18th March
Simon Affleck, Alan Binns, Daniel Brett, Augustus Cannon, Wayne Clewlow, Barbara Dowd, Ian Heard, Ian Jones, Os Morgan, Joanne, Ridler, Joshua Thornton, George Wroblewski

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
16th March
Caroline Burton, Andrew Caswell, Richard Davies, Charlene Harrison, Kimberley Hildrew, Brian McWhirter, Daniel Pym, James Ramsden, Rachael Ratcliffe, Josh Roberts, Duncan Royal 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Oldham, Lancashire)
11th March
Kevin Lloyd, Liam Parker, Katherine Shepherd, Craig Wilkes

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Liverpool, Merseyside)
5th March
Simon KInsella, Alex Dunmore 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Stockport, Cheshire)
4th March
Heather Barrett, James Brown, Michelle Niblett, Lauren Robertson, Ashley Vickers

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Stockport)
25th February
Thomas Buckle, Richard Cromack, Lisa Mcmahon, Dennis Smith, Lindsay Wharry, Jon-Paul Whiteley, Michelle Winstanley-Jones

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
19th February
Ermal Alijaj, Gemma Wilson, Emma Richardson 

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Manchester)
18th February
Hannah Blackwell, Steven Carey, Joanna Hay, Kimberley Jary, Nick Kettle, Angela Lockhart, David Paul, John Paul, Lee Rawlings, Danny Shepherd, Richard Spiteri, Robert Williams

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
16th February
Michael Ashby, Emma Bolton, Diane Cartledge, Ella McIntosh, Xanthe Rann, Callum Robertson, Demi-Louise Ward, Joanne Williams, Jack Wood 

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Stockport)
4th February
Jo-Anne Clark, Jennifer Gardner, Ashley Gleeson, David Kelly, David Ormerod, Alison Packer, Leo Photiou, Joshua Speight, Matthew Venable

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Altrincham)
3rd February
Naeem Mohammad, Ahmer Sohail

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)(Altrincham)
29th January
Pankaj Sharma, Manzar Hashim, Naeem Mohammad

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)(Salford)
26th January
Markus Byrne, Sean Grocott, Zoe Horton, Simon Hough, Michael Jones, Ypapanti Kalogritsa, Theologos Karaioanoglou, Samuel Lumby, Sean Scott, Chris Sheehan, Andrew Winthorpe

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Salford)
26th January
Caroline Drewery, Sean Grocott, Zoe Horton, Samuel Lumby, Claire McGinnis, David Stirling

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
21st January
William Addison, Zoe Bates, Laura Culshaw, James Fairclough, Wesley Hazoume-Rodericks, Rebecca Howarth, Kimberley Jary, Matthew Mansfield, Damian Ready, Aaron Rodger, Jason Worthington

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
19th January
Sarah Garrett, Joe Leese, Mark Jones, Riccardo Maiolani, Duncan Doyle, Peter Minister, Jessica Wighton, Charlotte Littlewood, Philip Waite, Robert Waite, Andrew Beswick

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
1-2-1 Coaching and Exam
12th January
Kathrine Maher

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Sale, Cheshire)
9th January
Pankaj Sharma, Manzar Hashim

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Stockport)
1-2-1 Coaching & Exam
6th January
Pushpika Ranasinghe Katugaha


2014
Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)(Manchester)
18th December
Kirsty Fitzsimmons, Paul Halsall, Thomas Hathaway, Patryck Kalczynski, Sakthivel Kannan, Katarzyna Pioterczak, Samiu Taiwo, Danielle Thomas, Christopher Thompson


Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
17th December
1-2-1 Coaching & Exam
Joanne Dooley

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
24th November
Alice Hill, Janis Malbon, Victoria Mitchell, Jamie Unwin

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
20th November
Michael Allen, Paul Brooks, Claire Donovan, Philip Jamieson, Susan Naden, Lee Paterson, Duncan Paterson, Joshua Pearson, Beth Schofield, Lauren Smith, Jade Squires

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(Cask & Keg)(ABCQ)
19th November
Sarah Hall, Laura Murphy, Philip Parry, Joshua Smith, Linda Vanner, Matthew Weldon

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Stockport)
1-2-1 Coaching & Exam
19th November
Mohammed Akram

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Salford)
12th November
Claire Allwood, Mark Askew, Lucy Brown, Grant Cheetham, Benjamin Cullen, Charlotte Davenport, Natalie Davies, Christine Eid, Riana Freak, Adrian Freak, Paul Kelly, Charlotte Littlewood, Lauren Madden, Janis Malbon, Victoria Mitchell, Katherine Molyneux, James Robinson, Jamie Unwin

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
27th October
Tarek Ali, Sarah Beever-Nuttall, Julie Fu, Martin Harrington, Zach Ord

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Salford)
20th October
1-2-1 Coaching & Exam
Gregory McAvoy

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Cheshire)
17th October
Edward Snook, Matthew Jones, Gareth Hopkins

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(St. Helens)
16th October
Barbara Brookes, Stephanie Hynes

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Stockport)
15th October
Thomas Doyle, Andrew Lunn, Luke Morgan, Thomas Pittman, Jacob Wilson

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Burnley)
14th October
Alison Smith, Mehdi Shojai

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Cheshire)
13th October
Sian Barry, Samantha Horsburgh, James Kettle, Damien O'Connor

Level 3 Award in Food Safety for Supervisors in Catering (L3FSC)(Intermediate Food Hygiene)(Manchester)
9th October
Dan Borza (Merit), Paul Brooks (Merit), Rachel Brooks (Merit), Hayley Cox (Merit), Paul Garth (Merit) Ceri George (Merit), Melanie Holden (Merit), Richard Jones (Merit), Christopher Kitson (Merit), Benjamin Moss (Merit), Joseph Potter (Merit), Paul Smith (Merit), Martin Hughes, Stephen Stoddard

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Newark)
1st October
1-2-1 Coaching & Exam
Luke Burns

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
29th September
Charlotte Davenport, Jasmine Fiori-Smith, Joe Ramsden, Catherine Williams

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Chester)
23rd September
1-2-1 Coaching & Exam
Jakub Dychton

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
17th September
Lawrence Donnelly, Zanete Gravleja, William Griffiths, Thomas Haworth, Jordan Jarvis, Angela Lockheart, Philip Mawdsley, Andrew McDowell, Laura Radestock, Jade Rickerby, Phoebe Thomas, David Williams

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Leeds)
12th September
1-2-1 Coaching & Exam
Christie Johnston

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Cheshire)
9th September
1-2-1 Coaching and Exam
Ann Gillon

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
1st September
Stephen Davies, Sultana Salim, Jamie Pollard, Sean Prince, Cristian Deaconescu

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Birkenhead)
30th August
1-2-1 Coaching and Exam
 Yogita Ohri

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Leeds)
28th July
Nader Amini, Wei Wang, Richard CHappell, Seba Grant, Stephen Simms, Job Wamalwa

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Chester)
25th July
Elfyn Thomas, Dean Cross

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Chesterfield)
23rd July
1-2-1 Coaching and Exam
Helen Richardson

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(St. Helens)
19th July
Sharon Foster, Alice Woodburn, James Dillon

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Sale)
17th July
Ciaran Devitt, Michael Hardman, Amanda O'Sullivan

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Sheffield)
12th July
1-2-1 Coaching & Exam
Paul O'Hara

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Newcastle)
9th July
James Everett, John Graham, Mark McDowall, Karen McKellar 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH) (Manchester)
7th July
Jade Atherton, Darren Kimber, Daniel Richardson, Gordon Quinn, Aimee Sutton, Nathan Aspin

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
4th July
Jonathan Davies, Alberto Umoret

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)(St. Helens)
3rd July
James Dillon, Suzanne Greenall, Victoria Nelson, Sally Powell, Liam Wellens

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)(Salford)
2nd July
Alexander Christodoulou, Sarah-Jayne Hiorns, Darren Lord, David Meredith, Deborah Miller, Gordon Quinn, Nicholas Vipond

Level 2 Award for Personal LIcence Holders (APLH)(St. Helens)
30th June
Victoria Raymond, Sara Obruk, Angela Hindley

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
26th June
Lindsay Harris, Anthony Bennett, Jason Irlam

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(St. Helens)
1-2-1 Coaching and Exam
20th June
Daniel Cunliffe

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
19th June
Andrew Kilgannon, David Fearon, Craig Anderson, Daniel Limb, Hayley Barrett

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(St. Helens)
18th June
Emma Guile, Jonathan Mand, Adam Monaghan, Victoria Nelson, Sally Powell, Danielle Yates

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
11th June
Rev. Nicholas Leggett, Matthew Hocking, Jonathan McAuley, Martin Shallcross, Damiel Winward, Amy Winward

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester)
9th June
Wayne Bebbington, Chloe Birch, Jane Darnell, Nicola Drabble, Michael Meaney

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Sheffield)
6th June
Charlotte Griffiths, Lisa Hurt

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(St. Helens)
4th June
Geraldine Taylor, Fergus Powell, Kelly Jakeman, William Aldridge 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Blackburn)
2nd June

Janine Jackson, Karen Miller

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Blackburn)
1-2-1 Coaching and Exam
30th May
Anne-Marie Robinson

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Bury)
1-2-1 Coaching and Exam
22nd May
Lisa Irving

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(St. Helens)
16th May
Gemma Huxley, Dermot Cannon, Jemma Cairnson 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Sheffield)
14th May
Joseph Cribley, James Freeman, Bradley Price, Emma Pease, Keeley Hudson

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Stockport)
12th May
Alexander Christodoulou, Michael Dillon, Kerry Emerson, Sarah-Jayne Hiorns, David John Kelly, Nicholas Vipond

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(Cask & Keg)(ABCQ)(Manchester, Middleton)
7th May
Hannah Ellison, Victoria Fisher, Christopher Hughes, Charlie Knowles, Martina Kubova, Andrew Lumb, Graeme Mannion, Richard Mollitt, Dominic Richardson, Thomas Salt, David Wells

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Manchester, Middleton)
6th May
Edward Booth, Katie Chadwick, Sayenna Deagan, Jermaine Queeley, Craig Sullivan

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Bury)
1st May
Jamie Stead, Hayley Clayton

Level 2 Award or Personal Licence Holders (APLH)(Sheffield)]
1-2-1 Coaching and Exam
28th April
Adam Lambert

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Bury)
22nd April
Cassie Cartwright, Rachael Clayton

Level 2 award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)(Salford)
15th April
Allison Fagan, Stephen Fagan, Ellen Foott, James Hainsworth, Heidi Theaker 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Stockport)
14th April
Declan Colquitt, Ellenn Foott, John Greenwood, Manu Yakubu

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Stockport)
11th April
Thomas Foster, Paul Jones

Level 3 Certificate in Licensed Hospitality Business Management (CLHBM)(Stockport) - Stock Control
10th April
Lauren Simmonds, Thomas Breem

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)(Stockport)
9th April
Alexander Chapman, Maria Ditrapani, Iain Firth, Sam Gothivarekar, Rhian Gothivarekar, Jason Hopkins, Lee Parks, Thomas Priestley, Damian Rady

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Salford)
(1-2-1 coaching and exam)
4th April
Stephen Fagan

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Stockport)
29th March
Abbie Baglin, Vickie March

Level 3 Certificate in Licensed Hospitality Business Management (CLHBM) - Sales Promotion and Merchandising (SPM)
(1-2-1 coaching and exam)
(Stockport) 27th March

Lauren Simmonds

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Stockport)
19th March
Duncan Simpson, Tracey Colebourne, Thomas Elford, Daniel Morris, Jemma Nuttall, Colin Oates, Steven Price, Alexandra Rasmussen, Daniel Rawstron, Kathryn Standen, Kate Warrington 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Stockport)
17th March
Gavin Belton-Rose, Lauren Madden-Brown, Jordan O'Connor, Charlotte Pencheon, Rebecca Shaw, Michael Williams

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)(Stockport)
(1-2-1 coaching and exam)
15
th March
Lee Rigg

Level 3 Certificate in Licensed Hospitality Business Management (CLHBM) - Customer Service Procedures (CSP)
(Stockport) 12 March
Thomas Breen, Lauren Simmonds

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
(Stockport) 11th March
Anthony Arnold, Michael Cashmore, Paul Egan, Charlotte Grieveson, Ashley Moore, Matthew Smith, Alan Tebbett, Maria Wild

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
27th February
Lucy Bolton, Patricia Chesters, Jennifer Dawson, Peter Dawson, Liam Harper, Jennifer Haywood, Thomas Helliwell, Carl Schofield, Stephen Vincent, Emily Woodhead 

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
20th February
Paul Amphlett, Zariah Bailey, Matthew Fisher, Heather Garlick, William Hirst, Tom Hughes, Adam Lee, Anthony Parker, Nick Smallshaw, Tom Stratton

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
17th February
Aaron Darke, Catherine Doyle, Emma Sykes, Laura Viarisio, Gary Wilson

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
13th February
Rachael Beckett, Chelsey Cable, Julia Carmichael, William Carr, Alex Kelsey, Nicolas Kersaan, Stephen Martin, Joseph Singleton

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management) (ABCQ) (Cask & Keg)
12th February
Nathan Badger, Benjamin Cardwell, Tommy Cartwright, Kenneth Kearns, Daniel Styles, Christopher Watts, Jason Wood, Sarah Yearsley

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management) (ABCQ) (Cask & Keg)
11th February
Gary Wilson, Aliesa Barker, Coral Heyworth, Natalie Broughton, Rebecca Shaw, Aimee Sutton

Level 3 Certificate in Hospitality Business Management (CHBM) - Business Planning (BP)
6th February
Thomas Breen, Lauren Simmonds

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
5th February
Rebecca Bourne, Jamie Frankland, Dusan Koutny, Emma Talbot, Derek Tookey Snr, Derek Tookey Jnr, Richard Watson, Jack Watson, Thomas Way-Rider 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
1st February
Steven Allen, Christopher Knight

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
25th January
Aleysha Forrest, Callum Forrest

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
22nd January
Arthur Perez, Catherine Plant, Katharine Roskilly, Trevor Wilcock

Level 3 Certificate in Hospitality Business Management (CHBM) - Motivating a Team in Business (MTB)
16th January
Claire Biggs, Pauline Bowler, Thomas Breen, Robert Latham, Lauren Simmonds

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
15th January
Sophie Byram, Ryan Clifford, Paul Muspratt, Robert Timms, Adrianne Brooks, Scott Burke, Richard Carr, Lauren Collier, Michael Dowds, Molly Hinchcliffe, Jack Huggon, Jordan Jarvis, Debbie Jefferies, Paul Johnson, Gemma Kiersey, Philip Mawdsley, Christine Paterson, Nicola Payne, Steven Price, Olivia Sherrington, Krisztina Sipos, Karen Stevens, Daniel Tomlinson, Lewis Yearsley

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
14th January
Michael Gogarty, Edward Snook, Matthew Jones, Lottie Pencheon

Level 2 Award in Food Safety in Catering
17th December
Ermal Alijaj, Kenrick Claxton, Michael Heeney, Audrey Lawson, Dale Matthews, Lindsay Ramsay, Janice Rogers, Spyridon Vlachopoulos, Magdalena Wieczorek, Jake Wild, Gemma Wilson

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
(1-2-1 coaching and exam)
17th December
Nathan Blake

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
14th December
Anne Davies, Melissa Reyes-Ward

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
20th November

James Bailey, Ying Wan

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
19th November
Gina Buck

Level 2 Award in Beer & CellarQuality (Cellar Management)(Cask & Keg)(ABCQ)
14th November
Daniel Buck, Gina Buck, Michael Daniels, Daffydd Floyd, Michael Garrad, Peter Hardisty, Michelle Hoy, Claire Naylor, Christopher O'Grady, Gillian Ord, Robin Phillips, Daniel Skelly, Christopher Smitham, Alice Taylor Jackson, Andrew Wilson

Level 2 Award for Personal LIcence Holders (APLH)
12th November
Morgan Dec, Lynn Potter, Gary Barnes, Stuart Diggle, Thomas Fallon, Lee Heatley, Katie Hewitt, Frances Lucas, , Poppie McGowan, Danielle Pemberton, Roisin Swinney, Diane Welch, Richard Worswick

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH
4th November
Fiona Dewsbury, Chelsea Gardner, Robert Latham, Sarah Potts, Alice Taylor Jackson, Hannah Young

Level 3 Certificate in Hospitality Business Management (CHBM) - Understanding a Business Market (UBM)
30th October
Thomas Breen, Julia Jacob, Lauren Simmonds, Audra Taylor Jackson

Level 2 Award in Health & Safety in the Workplace
25th October
Andrew Wilson

Level 2 Award in Beer and Cellar Quality (Cellar Management)(Cask and Keg)(ABCQ)
23rd October
Debora Lirussi, Scott Pearson, Christian Sullivan, Stephen Toner, Clive Young

Level 2 Award in Beer and Cellar Quality (Cellar Management)(Cask and Keg)(ABCQ)
21st October
Samuel Barnett, Sarah Dennis, Patrick Heath, Nigel McEnaney, Steven Moore, Samuel Oliver

Level 2 award for Personal Licence Holders (APLH)
16th October
Martin Ball, William Chiswick, Shane Davies, Kristopher Landells, Rebecca Watson, Luke Watson, Alan Wickstead

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
14th October
Georgina Byrne, David Lee McLane, Katherine Molyneux, Lesley Morris, Michael Roscoe, Christopher Smitham, Audra Taylor Jackson

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
11th October
Andrew Wilson

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
3rd October
Krystle Hart, Claire Berry

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
1st October
Stephen Doherty, Alexander Hislop, Deborah Walkington, James Bennett, Brian Braban, Elysha Breden, Ronnie Cooper, Lynne Demsteader, Jakub Dychton, Nigel Fernyhough, Thomas Haworth, Alexander Simmons, Pamela Simmons, Dawn Smith, Amy Southern, Sean Winterbottom 

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
30th September
Matthew Blythe, Helena Cowley, Lee Eccleston, David Finlow, Kieran Garrihy, Yvonne Hall, David Jones, Mellissa Passmore, Trevor Wilcock, Andrew Williams, Nicola Winsor

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
28th September
Karen Jones, Alina Nourkhanian

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
27th September
Glyn Batley, Andre Dinnie, Paul Drain, Samuel Gregory, Robert Hamilton, Gareth Kristensen, Mark Mason, Zoe Naylor, Katerina Novotna, Damien O'Connor, Matthew Parker, Anthony Reilly, Marta Staszewska

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
20th September
Kane Mccumesky, Louis Mccumesky, Philip Thomas Mccumesky

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
16th September
Ian Barlow, Jemma Duffy, Mark Kilgannon, Muhhamad Latif, Helen Latto, Claire Naylor

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
14th September
Andrew Wilson

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
5th September
Jade Toolan, Lauren Allen, Rachel, Bill, James Carroll, Kerry Clapperton, George Farrell, Daniel Hewitt, Sophie Holbrook, Jennifer Lynch, Lee McCabe, Joanne Meyers, Karen Mills, Paul Murphy, Christine Paterson, Chloe-Marie Skeggs 

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)(Basic Food Hygiene)
2nd September
Alison Bates, Heidi Clark, Coral Heyworth, James Kerr, Daniel Kubala, Claire Naylor, Sam Sedgwick, Andrea Scuglia, Bryce Williams 

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cask & Keg)(Cellar Management)(ABCQ)
23rd August
Adam Simpson, Andrew Haston, Claire Maunder, David Walker, Janet Murphy, Joanne Houchen, Michael Martin, Simon Evans, Stephen Bullock, Terry Kilgannon

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
16th August
Adele Dunlop, Callum Snell, Sophie Johnston, Dhiraj Kapoor, Ambreen Shabbir, Sarah Bootes

Level 3 Award in Food Safety in Catering (Intermediate Food Hygiene)(L3FSC)
15th August
Eamonn Lam, Ben Jackson, Daniel Tomlinson (merit), Carole Palfrey, Ian MacDonald

 
Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
31st July
David Vodros, Nick Vipond, Calahan De Penna

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cask and Keg)(ABCQ)
26th July
Claudia Asch, Graham Clarke, Kerry Emmerson, Joshua Graham, David Houghton, Julia Hurst, Thomas Jones, Margaret Kinder, Sarah Roberts, Rosie Saxon, Audra Taylor-Jackson

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cask and Keg)(ABCQ)
25th July
Carl Beesley, Andrew Brown, James Gomersall, Luke Haslam, Daniel Jones, Thomas Rotherham

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cask and Keg)(ABCQ)
24th July
Maureen Day, Gabriella Day, Thomas Everingham, Kylee Hallam, Stephanie Holecza, Nicholas McNiece, Nicholas Paul, Louise Smith, Jodie Southern, Karen Williams 

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cask and Keg)(ABCQ)
23rd July
Joseph Breen, Kathryn Welch, Aimee Taylor

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
18th July
Richard Carr, Linzi Greenhalgh, Geraint Jones, Richard Jones, Gemma Kiersey, Lydia Munday, Lewis Yearsley

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
11th July
Marc Hough, Kyle Hutchinson, Gillian Ord, Victoria Boardman, Philip Moss, Brian Eason

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
8th July
Tony Andrews, Heather Birney, Louise Brocklehurst, Stephen Chandler, Robert Dalton, Jamie Lambert. Craig Murchie, Gary Smythe, Calantha Stott-Webster, Simon Townley, Jenna Wales, Janette White 

Level 2 Award for Pesonal Licence Holders (APLH)
29th June
Andrew Fitton


Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

17th June
Claudia Asch, Ben Cockroft, Cengiz Karasu, Jay Krause, Lyn Luddington, Deborah Stanley

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
12th June
Ronald Barter, Dan Barter, Jemma Clewley, Bill Gatis, Daniel Hewitt, Alec Squire, Aaron Watkins, James Ferguson, Terri-Anne Kirby, Michelle Mallett, Colin Neale

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
5th June
Dean Bigley, Coelina Chapman, Robert Freeman, Henry Geen, Dennis Jensen, Christiopher Mayne, Paloma Sanchez-Garcia

Level 2 Award for Personal LIcence Holders (APLH)
31st May
Nicholas Tappin, Marc Duffy, Aimee Foy, Kathryn Gamble, Samantha Gaulter-Green, Malcolm Hoyland, Christopher Kitson, Jessica McDowall, Siobahn Rothwell, Heather Schofield, Russell Smith, Byard Thomason, Daniel Worthington 

Level 2 Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)(Cask & Keg)
15th May
Sadie Blisett, Christopher Green, Andrew Hollingworth, Tracy Long, Christopher Mossop, Amy Proctor, Ashley Robinson, Gary Shanks, Paul Spink, Roy Wilson

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
13th May
Wendy Davies, Henry Jones, Zak Molyneux, Teresa Payne

Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)
2nd May
Jacqueline Cathcart, Zena Humphrey, Anand Mistry, Elizabeth Rodgers, Graham Sykes, Samantha Taun, Molly Thackray, Michael Tierney

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
15th April
Kirsty Wilson, Molly Thackray, Hollie Woosey, Kane Blaney, Michelle O'Hara, Abi Neve, Julia Jacob, Lisa Goodwin, Aliesa Barker

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
6th April
Joshua Brian, Michelle Hoy, Angela McQuaid. Stacey Neal, Lucie Ryder, Jill Sweeting, Aimee Taylor, Georgina Tong, James Wormington

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
4th April
Paul Walmsley, Delius Edwards, Zak Molyneux, Stephen Branff, Alyson Spibey, Paul Mitchell, Julia Jacob, Abi Neve

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
26th March
Tracy Banham, Natalie-Rose Broughton, Zena Humphrey, Laura Jefferies, Kevin Orchard, Gail Russell, Michael Tierney 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
19th March
Luke Taylor, Martine Rathmill, Joshua Brierley, Christine Watson, Chris Marsden, Lisa Hill, Lauren Collier, Jack Griffiths, Nicholas Dunn

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
18th March
Adam Bairstow, Thomas Belll, Daniel Bingham, Gavin Clarke, Stephen Mutlow, Christopher Squire, Scott Williams, Simon Woods

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
12th March
Charlee Black, Christopher Chew, Emma Davies, Christopher Harkness, Philip Harris, Anna Jones, Christopher Kirk, Sarah, Lockwood, Richard Stewart, Laura Swift 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
11th March
Sharon Tourish, David Devine, Georgina Irlam, Rachel Green, Kristy Ashley, Ben Dean, Pauline Bowler

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
23rd February
Kate Anderson, Olivia Anderson, Lisa Johnson, Matthew Markham, Matthew Mitchell, Nicholas Mitchell, Virginia Olivera, Kieran Perkins, Duncan Royal, Chris Smitham, Edyta Swistowska, Liam Town, Charlotte Upton, Rebecca Ward, Gemma Westerman

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
12th February
Thomas Culshaw, Abdel Elnagar, Nicola Little, Alana Morten, Katie Mundy, Mathew Vincent, John Walmsley, Valerie Wood

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
11th February
Thomas Bell, Jake Ewing, Vanmanet Ly, Paul Nutt, David Sharp

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
6th February
Ian Allott, Fraser Boon, Nigel Lanham, James Mellor, George Parkes, Lloyd Rees, Simon Towers, Kelly Williams

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
2nd February
Danielle Bate, Tom Capper, Hannah Craven, Jake Ewing, Olivia Holmes, Phillip Horncastle, Mathew Impey, Hannah Kearsley, Rebecca Lloyd, Christopher O'Grady, Andrew Pennycook, Melissa Pennycook, Oliver Sandell, Kieran Williams, Alex Wilson, Kirsty Wilson, Hollie Woosey

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
23rd January
Wayne Bebbington, Richard Bevan, Pauline Bowler, Amy Comerford, Joseph Etchells, Jake Ewing, Clair Hollingworth, Henry Jones, Lindsey Kelsall, Robert Latham, Dean McLoughlin

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
15th January
Rebekka Chambers, Lee Durward, Julie Hartley, John Kinsey, Ivan Kovacevic, Megan Lester, Sandra Lindley, Amy Stephenson

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
14th January
Jonathan Coleman, Paul Garside, Dafydd Michael, Keely Morris, David Williams

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
4th December
Ben Dean, Gareth Hopkins, Joanna Mayers, Peter Milne, Rosie Pointon

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
3rd December
Rachel Hughes, Karl Johnson, Dean McLoughlin, Aisha Standish

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
15th November
Jeffrey Foyne, David Paul 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
9th November
Matthew Cooke, Stephanie Craig, Molly Hinchcliffe, Michael Jackson, Megan Lester, Natalie O'Brien, Amanda Stevenson

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
1st November
Robert Cunliffe, Michelle Joyce, Adam Morgan, Sharon Renshaw, Ludmilla Rottenbury

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
15th October
Susan Ball, John Burton, Robert Collins, Fraser Diamond, Nicky Evans, Janet Harford, Kirsty Jeffs, Christopher Jennings, Simon Kay, Rick Kirby, Emma Small, Bethan Williams, Krzysztof Wlodkowski, Sophie Wright

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
3rd October
Jade Clarke, Sam Dorrian, Luke Dunlea, Louise Gallon, Chris Hawkes, Thomas Higgins, Gaynor Hurst, Joanne Matthews, Harry Peake, Mikulas Petriscak, Craig Ready, Elaine Snelgrove, Stephen Wilson

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
2nd October
David Bonner, Alexandra Brady, Trevor Dean, Paul Garth, Lisa Jones, Pamela Macfarlane, Hannah Poulton, Mark Smith, Rachael Webber, Christopher Woodall

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
18th September
George Broadbent

Level 2 Award in Health & Safety in the Workplace (L2HSW)
15th September
Amy Comerford, Matthew Comerford, Laura Dakin, David Ennis, Laura Jefferies, William Latham, William Milton, Victoria Oldfield, Lucinda Sinclair, Paul Withers

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
10th September
Brendan Booth

Level 2 Award in Health & Safety in the Workplace (L2HSW)
7th September
Maia Birch, Thomas Blount, Alice Boardman, Jessica Brown, Georgina Byrne, Rachel Carden, Nia Dawson, Callum Dewar, Sean Donnelly, Myfanwy Gulliver, Rachel Hamilton, Adam Longley, Lauren Madden, Jennifer Matthews, Katherine Molyneux, Chelsea Morris, Alex Povey, Aimee Sutton, Rebekka Tockell, Alexandra Wilson

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
5th September
Cayleigh-May Forbes, Marion Hall, Melissa Brown, Lucy Browne, Andrew Cooper, Sarah Richardson, William Rowe, Michael Deadle

Level 3 Award in Supervising Food Safety in Catering (L3FSC)
28th August
James Dudzinski (Merit), Christopher Elliott (Merit), Stephen Williams (Merit), Daniel Hultum

Award in Beer and Cellar Quality (ABCQ)
23rd August
Leonard Calder, Lyndsey Craven, Lee Fallon, Cayleigh-May Forbes, Patrick Kelly, Laura Oliver, Luda Rottenbury, Ellese Rould

Level 3 Award in Supervising Food Safety in Catering (L3FSC)
22nd August
Leslie Bribrlby (Merit), Christopher Dale (Merit), Joanna Ford (Merit), Nick Harris (Merit), Joseph Lusher (Merit), Neil Mellor (Merit), Amy Stephenson (Merit), Lee Topham (Merit), David Winterbottom (Merit), Aziz Dahou, Pamela Ritchie, Benjamin Davis, Carolyn Duffy, Daniel Hornby, Phil Wheat

Award in Beer and Cellar Quality (ABCQ)
16th August
Jonathan Allen, Gary Birkin, Michelle Dickinson, Mark Gidman, Chris Hillier-Forshaw, Darren James, Shaun Jervis, Deborah O'Mullane, Donna Wain, Gilbert Warburton, Andrew Willis, Stewart Wishart

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
14th August
Connor Adams, Ashlea Brogan, Danielle Garside, Christopher Jennings, Craig Jones, Barry Morris, Amanda Ritchie, Duncan Selby

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
9th August
Richard Bulley
 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
23rd July
Kerry Appleyard, Mark Askew, Michael Berry, Hayley Brailsford, Amy Comerford, William Latham, Nancy Morse, Laura Oliver, Nikolaos Pavlis, Sarah Peak, John Ratcliffe, Joyce Wassall

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
18th July
Samuel Beckley, Rebekka Chamber, Scott Deklerk, Gregory Gyues, Claire Jones, Shaun Murray, Kathryn Pearson, Joe Rowlett, Louise Schofield, Olivia Sherrington, Ross Stanley

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
12th July
John Paul


Award in Beer and Cellar Quality (ABCQ)
27th June
Jason Morris, Martyn Bristow

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
26th June
William Cantlie, Julie Johnston, Jason Morris, Damien Shepherd

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
31st May
David Bonner, Alexandra Brady, Thomas Catterall. Ronald Ferris, Gemma Gilmartin, Stephanie Hill, Louise Kinsella, Hannah McGregor, Eva Krisztina Sipas, Dale Thompson, Toni Tobin

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
28th May
Silviu Bomba, Patrick Kelly, Barbara Hallsworth, Benjamin Cope 

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
2nd May
Simon Hayden, Stephen Gamble


Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
23rd April
Dominic Rumsey, Magdalena Wieczorek

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
10th April
Louise Aymes, Grace Bowes, Darren Collings, Deborah Edgeley, Lee Fairweather, Kylie Gosling, Michael Gosling, Paul Holland, Rebecca Stanton, Charles Truswell

Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
4th April
Nathan Johnson, Jill Maiolani, Riccardo Maiolani, Maurice Mascarenhas


Award in Introduction to Licensed Retail Operations (AILRO)
29th March
Lee Hardy, Daniel Hardy, Nathan Hardman, Katie Meggison, Lauren Simmonds

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
21st March
Victoria Bates, Stewart Frearson, Stuart Hall, Lee Hardy, Daniel Hardy, Will Latham, William Mundy, Paul Murphy, Tracy Ann Panesh

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)
19th March
Matthew Berry, Felicity Cosker, Dimi Dimitriou, Julia Kelly, Nick Martin, Paul Roche, Michelle Sims


Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
13th March
James Billson, Lee Blackledge, Stuart Hall, Lee Hardy, Zoe Hardy, Laura Prescott, Samantha Taun, Dena Watkins, Euan Watkins

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
6th March
Clive Cosgrove, Bernard Dodsworth, Tracey McCabe, Lynsey Morris, Dominic Murgatroyd, Eric Phenix, Jemma Shore, Amy Stephenson

Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)
1st March
Tina Dykes, Natasha Gemmell, Douglas Glendon, Paul Hughes, David Jackson, Jayne Jackson, Erica Noon, Nicola Peachey, John Pierce, David Thomas, Sylvia Thompson

Level 3 Award in Supervising Food Safety in Catering (Intermediate Food Hygiene)(L3FSC)
29th February
Richard Jones, Alexandra Schofield (Merit), Mez Fryman (Merit)

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
20th February
Amy Austin, Bonny Davies, Neil Schofield

Profitable Business Portfolio - Recruitment & Employment Practice (module 13)
16th February
Nicola Foster, Colin MacDonald, Alex Newsholme, Emma Prinn

Level 2 Award in Health & Safety in the Workplace (L2HSW)
14th February
Thomas Breen, Jack Breen, Melissa Brown, Paul Murphy

Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)
10th February
Victoria Cryer, Robert Millington, Claire Peace, Stuart Pitcher

Award in Beer & Cellar Quality (ABCQ)
2nd February
Felicity Bell, Roseanna Butler, Christopher Dixon, Robert Dotko, Colette Gaunt, Wesley Hewitson, Nichola Murphy, Matthew Vague

Profitable Business Portfolio - Motivating Your Team
25th January
Nathan Hardman

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
11th January
Thomas Breen

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
10th January
Abigail Barker, William Colville, Nicola Dewar, Amy Hayes, Alan Jones, Aaron Pannett, Rachel Varley


Level 2 Award in Food Safety in Catering (L2FSC)
8th December
Claire Connolly, Mary Donnelly, Nathan Hardman, Thomas Hathaway, Riccardo Maiolani, Steve Pownall

Level 2 Award for Personal
Licence Holders (APLH)
6th December
Rachel Callaghan, Tom Calverley, Lucy Dale, Christie Duckworth, Racheal Kaufman, Robert Ohlsson

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQCK1)
30th November
Bruce Cousins, Racheal Kaufman, Sam Taylor, Anita Whitham

Profitable Business Portfolio - Motivating Your Team
23rd November
Peter Murphy

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
4th November

Colin MacDonald

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
2nd November 

Richard Clarke, Leah Darbyshire, Lauren Hill, Neil McGougan, John Morris, Andrew Ohlsson, Emma Prinn, Emily Ranson, Gillian Whitworth, David Wroe

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
1st November

Leanne Allen, Denise Bowers, John Bravender, Joanne Chadwick, Amanda Crowley, Craig Finnan, Katie Maher, Cassandra O'Donovan, David Sullivan 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

 

26th October
Robert Mitchell, Ryan Jones, Fuchsia Stutter, Charlotte Hulbert, Cressida Henderson


Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)
17th October

Melissa Mawson, Tony Arrowsmith


Award in Beer & Cellar Quality(Cellar Management)(ABCQCK1)

14th October

Adam Lewis, Jordan Pollitt-Smith, Daniel Rawstron, Samuel Stafford

Award in Introduction to Licensed Retail Operations (AILRO)

13th October

Cassandra O'Donovan, Daniel Rawstron

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

7th October

William Carden, Christopher McAteer
 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

26th September 

Bridie Morgan, Darrell Morgan

 

Profitable Business Portfolio - Profit & Loss and Budget Control

22nd September

Peter Murphy

Level 2 Award in Health & Safety in the Workplace (Basic Health & Safety)

21st September

Carole Bridge, Lucy Brown, Wayne Morris, Sadie Webb

 

Level 2 Award in Food Safety in Catering (Basic Food Hygiene)

15th September

Lee Fallon

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

7th September 

Ryan Anderson, Lucie Barnes, Christian Byrne, Patricia Davis, Christopher Hughes, Oliver Lenge, Beverley Lyons, Susan Murphy, Samuel Stafford, Christopher Woodall

 

Level 2 Award in Food Safety in Catering (Basic Food Hygiene)

4th September

Elizabeth Anderson, Grant Dexter, Shaulnna Hovington, Cheryl Hoyle, Christopher Makin, David Sergeant, Brian Tipple

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

1st September

Thomas Castle, George Edginton, Jill Fogden, Ruth Hull, Stephen Wright

 

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management)(ABCQ)

23rd August

Kimberley Bennison, Kane Blaney, William Carden, Thomas Castle, Timothy Harrison, Katie Meggison

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

22nd August

Mark Poscha

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

15th August

Danielle Bowers, Gemma Brown, Christopher Francis, Yvonne Hartley, Elliot Horton, Stephanie McIver, Robert Millington, Casey Robinson, Owen Severn, Pamela Simmons

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

4th August

Melissa Arksey, Cheryl Hoyle, Ian Hubbard, Andrew Lennard, Christopher Makin, Louise Maskill, Kailea Roberts, Brian Tipple, Hannah Wade, Sarah-Marie Yorke

 

Level 2 Award in Food Safety in Catering (Basic Food Hygiene)(L2FSC)

3rd August

Carl Anderson, Sarah Branley, Thomas Castle, Jean Clarke, Katie Meggison, Millie Pugh, Elizabeth Wildon

 

Level 2 Award in Health & Safety in the Workplace (Basic Health & Safety)(L2HSW)

31st July

Carl Anderson, Allan Barlow, Phillip Barratt, Martin Bethel, Sarah Branley, Patrick Carberry, Thomas Castle, Natalie Elson, Joseph Gidion, Robert Heathcote, Jason Knott, Philippa Mead, Katie Meggison, Michael Weaver, Elizabeth Wildon

 

Level 2 Award in Beer and Cellar Quality (Cellar Management) (ABCQ)

29th July

Samuel Binns, Adam Bloom, Mark Bradley, Charlotte Brooks, Elliot Horton, Steven Kempster, Michaela Kitchen, James Legge, Cait McNamee, Chloe-Marie Skeggs, Joanne Thompson, Daniel Tonks

 

Award in Introduction to Licensed Retail Operations (AILRO)

28th July

Lucie Barnes, Adam Bloom, Ben Jackson, Pamela Simmons

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

 23rd July

Barry Drinkwater

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

 22nd July

Shaun Henry, Aaron Hicks, Richard Jemmerson, Callum Robertson

 

Level 2 award for Health and Safety in the Workplace (Basis Health & Safety)(L2HSW)

20th July

Penny Alexander, Patricia Batty, Andrew Bennett, Kane Blaney, Odin Blaney, Liam Cloudsdale, Iain Craig, Eowyn Duggan, Peter Murphy, Frances Robertson, Dorota Sawczuk, Douglas Shelmerdine, Caytie Talbot-Eeckelaers

 

Profitable Business Portfolio - Business Planning

19th July

Charlotte Herd, Peter Murphy

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

14th July

Penny Alexander, Berrisford Edwards, David Flatley, Alexander Hamer, Tim Harrison, Lisa Holland, Iain Prideaux, Frances Robertson, Daniel Robinson, Caytie Talbot-Eeckelaers, Adrian Tull, Sadie Webb

 

Level 2 Award in Food Safety in Catering (Basic Food Hygiene)(L2FSC)

18th July

Stephen Brown, Emily Fisher, Michal Fuljer, Mazio Gozner, William Mundy, Kristian Sluka

 

Profitable Business portfolio - Merchandising and Selling

14th July

Wilf Seville

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

8th July

Tonileanne Dooley, Robert Havelock, Jason Knott, Thomas Rainford, Robert Sewell

 

Level 2 award for Personal Licence Holders

5th July

Samuel Binns, Timothy Fawley, Gemma Hyland, Amanda McCartney, Jeanette Parker, Claire Peace, Stuart Thomas, Joanne Thompson, Paula Winterbottom

 

Level 2 Award in Food Safety in Catering (Basic Food Hygiene)(L2FSC)
15th June

Samuel Cottle, Daniel Pollard, Peter Thompson, Sadie Louise Webb

 

Profitable Business Portfolio - Sales promotions

15th June

Wilf Seville

 

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management) (ABCQ)

14th June

Penny Alexander, Tristan Brown, Liam Cloudsdale, Julie Cooper, John Cooper, Toni Leanne Dooley, Adam Dubale, Ben Gaffney, Thomas Hathaway, Robert Havelock, Thomas Hinton, Andrew Jones, Stuart Murdoch, Daniel Pollard, Thomas Rainford, Raymond Reynolds, Frances Robertson, Caytie Talbot-Eeckelaers, Sadie Webb

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

13th June

James Batty, Thomas Sinclair

 

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management) (ABCQ)

9th June

Ashley Clark, Alexandra Colman, Paul Cook, Duncan Ferguson, Charlotte Gordon, Samuel Keyworth, Christopher Platt, Christopher Schofield

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

8th June

Jane Bone, John Butler, Rex Fairless, Anneka Hawkes, Darren Juler, David Metcalf, Edwin Pickersgill

 

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management) (ABCQ)

6th June

David Barnbrook, Timothy Chapman, Richard Fearnley-Smith, Lindsay Green, Paul Henderson, Simone Pickering

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

23rd May

Craig Bolton

 

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management) (ABCQ)

18th May

Simon Gallagher, Jon Hewitt, Robert Higham, Lisa Johnston, David Lawson, Katherine Lunnon, Iain Middlebrough, Mark Parry, David Taylor, Mark Welsh, David Wren

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

16th May

Edward Ashman, Garry Llewellyn, Mark Lloyd

 

Profitable Business Portfolio

9th May

Arwel Jones, Matthew Qualters, Wilf Seville

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

4th May

Carl Anderson, Samuel Cottle, Toni Dunican, Andrew Jones, Fiona Jones, Hazel O’Keefe, Sam Taylor

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

 18th April

Sarah Holleran

 

Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

11th April

Andrew Bulcock, Carolyne Edwards, Janet McCarrn, Kevin Pickles, Benjamin Sharples, Claire Marie Simons, Jake Tickle

 
Level 2 Award for Personal Licence Holders (APLH)

7th April

Joan Allen, Deborah Bettinson, Stacey Frank, Philip Gallagher, Christine Graham, Sarah Gray, Kevin Kendall, David Metcalfe, Natalie Smith

 

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management) (ABCQ)

16th March

 

Geogia Agius, Alexander Hamer, Carole Kennedy, Marta Majek, Andrei Niblett, Benjamin Sharples, Claudia Stephenson, Simon Tomlinson, Derek Vaughan, Timothy Woodward

 

Profitable Biusiness Portfolio – Profit & Loss & Budget Control

23rd February

Amy Horder, Colin MacDonald, Philip Murray, Alex Newsholme, Steven Nutter, Emma Prinn, Matthew Qualters

 

Profitable Business Portfolio – Motivating Your Team

1st February

 Charlotte Herd, Colin MacDonald, Emma Prinn

 

Award in Beer & Cellar Quality (Cellar Management) (ABCQ)

25th January

Anthony Arrowsmih, Michelle Barron, Karen Carty, Alexandra Cooper, Robert Day, Amanda Kinsey, Kyle Sefton

 

 

 

 


 

 

 



 

 

 


 

 

Home
Course Schedule
Blog
Consultancy
Gallery
All Rights Reserved...